Velké Opatovice

Velké Opatovice leží v Boskovické brázdě mezi Boskovicemi a Moravskou Třebovou. V zámku si prohlédnete největší expozici map a zeměměřičství nejen u nás, ale i v evropském měřítku, v okolních lesích pak najdete zajímavé skalní reliéfy.
Velké Opatovice: město sochaře Karla Otáhala
Řadu míst ve Velkých Opatovicích zdobí díla sochaře Karla Otáhala (1901–1972), který sem jezdíval na letní byt a později se ve městě usadil natrvalo. Opatovicím věnoval sochu Bedřicha Smetany v parku, reliéfy sv. Jiří a Křest Páně v kostele sv. Jiří, reliéfy Písně milostné a Písně svatební v obřadní síni města, reliéf B. A. Wiedermana na jižním křídle zámku a další díla. Řadu dalších soch, bust a kreseb můžete vidět v Otáhalově pamětní síni, která je společně s dalšími expozicemi součástí opatovického muzea a prohlédnete si ji v interiérech místního zámku.

Obří mapa
Roku 1973 vyhořela jižní část opatovického zámku a na jejím místě vznikly nové sály, v nichž nyní sídlí Moravské kartografické centrum. Expozice připravená společně s Národním zemědělským muzeem a Národním technickým muzeem v Praze mapuje vývoj map a kartografického zobrazení Čech, Moravy a Slezska od nejstarších dob do současnosti. Raritou je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska z přelomu 19. a 20. století umístěná v hlavním sále, jehož strop připomíná chrámovou loď.

Umělecká díla ve skalách a slavné stromy
K zámku patří park se vzácnými dřevinami; vidět tu můžete například borovici rozvětvenou do sedmi kmenů, která v roce 2014 zvítězila v anketě Strom roku. Ve stejné anketě zvítězila v roce 2018 opatovická Lípa svobody; dojdete k ní kolem bývalé panské myslivny. Okolím města vás provede naučná stezka Hanýsek, která míří na vrch Opatovické hradisko se zbytky starodávného hradiště a dál k bývalým lázním Velká Roudka a arboretu v Borotíně. Ve skalách pod hradištěm najdete dva pískovcové reliéfy sochaře Karla Otáhala, a to profily básníka Petra Bezruče a hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstra, nedaleko se nachází zajímavý pískovcový skalní útvar Rýbrcoulovo srdce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *