Město na česko-moravském pomezí východně od Svitav zažilo nebývalý rozkvět za vlády pánů z Boskovic a ze Žerotína. Renesanční zámek, historické centrum a další místa vám připomenou dobu, kdy se Moravská Třebová stala centrem humanistické vzdělanosti a říkalo se jí Moravské Athény.
Zámek v Moravské Třebové nabízí alchymii i mučírnu
Srdcem města je náměstí s morovým sloupem a renesanční radnicí, kousek od něj pak stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a především nádherný renesanční zámek s arkádami. Několik prohlídkových okruhů vám představí dějiny Moravské Třebové, měšťanský i venkovský život, můžete ale nahlédnout také do středověké mučírny anebo do alchymistické laboratoře mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře pána moravskotřebovského zámku Vladislava Velena ze Žerotína.
V muzeu potkáte egyptskou princeznu
Do dějin muzea v Moravské Třebové se zlatým písmem zapsal mecenáš a cestovatel Ludwig Holzmaister (1849–1923). Právě předměty, které na svých cestách nashromáždil, představuje interaktivní a multimediální expozice Muzeum egyptské princezny aneb cesta kolem světa, oživená zvukovými efekty. Raritou jsou samurajské meče, velkým zážitkem pak pohled do tváře egyptské princezny Hereret, která žila před bezmála třemi tisíci lety. Jde o první mumii v Česku, u níž odborníci provedli 3D vizualizaci.
Koupání, vyhlídky a jízda po úzkokolejné trati
K létu v Moravské Třebové patří lenošení v aquaparku, zbytek roku pak můžete využít k poznávání nejrůznějších míst v okolí. Vydejte se například na Křížový vrch na východním okraji města s pozdně gotickým hřbitovním kostelem Povýšení sv. Kříže, k vyhlídce na Třebovském hradisku anebo k rozhledně Pastýřka. Lákavým cílem jsou také technické památky na Hřebči s upravenými důlními stezkami a úzkokolejka v Mladějově, po níž se můžete svézt vláčkem.
Úprava a kódování: Tomáš Krutílek, David Čapek, Petr Sommer