Jevíčko

Ve 13. století bylo Jevíčko nově založenou osadou na důležité obchodní stezce vedoucí z Olomouce do Prahy, dnes se mu ovšem hlavní cesty vyhýbají. Píše se o něm jako o klidném městečku v srdci Malé Hané, které si uchovalo středověký oválný půdorys se čtvercovým náměstím a pravidelnou sítí ulic.
Co musíte vidět v Jevíčku
V západní části historického jádra dodnes můžete vidět zbytky středověkých hradeb s městskou věží, bývalou hradební baštou. V ohrazené části města najdete i bývalou synagogu, dnes sbor Církve čs. husitské, a barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, v klášteře augustiniánů si prohlédnete expozice Městského muzea se sbírkami porcelánu, fajánse a cínového nádobí, část muzea se věnuje příběhu židovské čtvrti v Jevíčku. Renesanční zámek využívá město.

Příběh mařínské studny a unikátní technické památky
Severozápadně od Jevíčka leží odlehlá osada Mařín. Opravenou zvoničku a dobře patrné zbytky staroslovanského hradiště doplňuje přes sedmdesát metrů hluboká studna z 18. století, která byla pro Mařín dlouho jediným zdrojem pitné vody. Studna má unikátní rumpál; ten původní dosloužil po druhé světové válce, nový zrestauroval v roce 1975 Bohumil Doubek z Jevíčka, prý podle stejného zařízení, které bývalo ve františkánském klášteře v Moravské Třebové.

Na cestách po Malé Hané
Při toulkách Malou Hanou západně od Jevíčka objevíte gotický hřbitovní kostel sv. Bartoloměje a Červený kopec s pomníkem napoleonských vojáků, kteří v jevíčském špitále zemřeli na následky zranění po prohrané bitvě u Lipska. V krajině narazíte také na zbytky nedokončené dálnice, která měla spojit rakouskou Vídeň s polskou Wroclawí. V nedalekých Velkých Opatovicích navštivte Moravské kartografické centrum s obří plastickou mapou, v Jaroměřicích malebný a málo známý poutní areál Kalvárie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *